Podziękowania

Do pobrania

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 39
· Najnowszy użytkownik: MartynaN

Strona BIP

Strona Rzecznika Praw Obywatelskich

Strona Rzecznika Praw Dziecka

Przedszkolaki ćwiczą jogę

Przedszkolaki ćwiczą jogę
Autor - Agnieszka Zimerman
Cel główny programu - rozwijanie u dziecka ogólnej sprawności fizycznej i nabywania umiejętności interpersonalnych poprzez wykorzystanie systemu jogi
Cele programu: - zaspakajanie naturalnej potrzeby ruchu stymulującej harmonijny rozwój dziecka ,
- rozwijanie elastyczności i ruchliwości kręgosłupa i stawów,
- wzmacnianie mięśni oraz poprawienie ukrwienia organów wewnętrznych....
Praca z mandalą wywiera bardzo korzystny wpływ na edukację przedszkolaków. Pobudza i rozwija twórcze myślenie, które jest niezwykle ważne w edukacji. Celem wypełnienia mandali jest uzyskanie wizualnego efektu oraz emocjonalnej satysfakcji. Dzieci doskonale o tym wiedzą, dlatego zawsze z dumą pokazują swoje ukończone dzieło.



Zabawy rozwijające koncentrację uwagi. Dla efektywnego uczenia się, oprócz samego skierowania uwagi na określone treści, ważna jest umiejętność koncentracji - procesu, w którym nadmiar informacji zostaje odrzucony, a zostają te, które są istotne dla danego zagadnienia. Rozwój procesu koncentracji uwagi wymaga dojrzewania układu nerwowego. Podczas zajęć stosowano klepsydrę, świecę lub zabawę z patyczkami.



Dzieci uwielbiają gdy mogą stworzyć coś sami, bazując na tym co już znają. Do tego typu zabaw często wykorzystywałam karty do jogi. W oparciu o karty dzieci samodzielnie tworzyły sekwencje asan lub pokonywały tor przeszkód ze stacjami - pozycjami. W trakcie zajęć wielokrotnie stosowałam zabawy i ćwiczenia, które wymagały od dzieci pomysłowości o raz kreatywności.


Na koniec każdych zajęć odbywa się relaks. Jego celem jest uspokojenie ciała i umysłu po aktywności ruchowej. Relaks trwa około 5 minut. Stosowałam metody relaksacji takie jak: Jacobsona lub trening autogennego Schulza, bajki relaksacyjne, masażyki. Często wykorzystuję do tego instrumenty takie jak: deszczownica, dzwonek koshi, sansula. Do tego typu zajęć stosowałam wrażenia sensoryczne np. chustę, olejki zapachowe, piórka.


W ramach programu zrealizowane zostały zajęcia otwarte w parach rodzic z dzieckiem. Celem spotkania było zaprezentowanie rodzicom jak wyglądają zajęcia z jogi dla dzieci, ale przede wszystkim stworzenie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęć, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem, wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,



Doskonałym sposobem na urozmaicenie zajęć z jogi jest wzbogacenie ich o sprawnościowy tor przeszkód. Po pokonaniu przeszkody należało przyjąć wskazaną pozycję jogi. Zadanie sprawdzało także na ile dzieci zapamiętały jak prawidłowo przyjąć daną pozycję.


Wygenerowano w sekund: 0.01
4,919,244 unikalne wizyty